5/92

Głasnost a rzadkie Judaika

Przez ponad siedemdziesiąt lat olbrzymi zbiór żydowskich manuskryptów był zamknięty na klucz w piwnicach radzieckich bibliotek, w większości niedostępnych dla uczonych tak ze Związku Radzieckiego, jak i z zagranicy. Obecnie dokonał się jednak przełom, który otwarł te zasoby dla świata. Pewna grupa specjalistów z Uniwersytetu z Południowej Kalifornii, kierowana przez Bruce'a Zukkermana sfotografowała ostatnio ponad 1000 stron rzadkich manuskryptów, a ponadto Hebrajską Biblię z Leningradu.

Kodeks Leningradzki jest najstarszym kompletnym wydaniem Tekstu Masoreckiego Biblii hebrajskiej, datowanym na 1005 r. n.e. Sfotografowane strony stanowią część 20 000 tomów zbioru, o którym mówi się, że jest największym zbiorem hebrajskich manuskryptów na świecie.

Nowe techniki fotograficzne rozwinięte przez Zukermana umożliwią uczonym odczytać fragmenty tej Biblii, które dotychczas były nie do odcyfrowania. Zukerman twierdzi, że mechaniczna reprodukcja filmu, który został zrobiony, zajmie około roku. Jego techniki fotograficzne były już stosowane do odczytania starożytnych manuskryptów chrześcijańskich, a także części zwojów znad Morza Martwego. (“The Vineyard” 3.91)